Tiskové zprávy

Série Regionálních dnů železnice startuje tuto sobotu v České Třebové

31.8.2022 - 10:41

Zářijové oslavy svátku železničářů zahájí v sobotu 3. září Regionální den železnice v České Třebové. České dráhy připravily atraktivní program v areálu českotřebovského depa a jízdy historických vlaků po tratích v okolí. V areálu depa budou od 8 do 16 hodin vystavena moderní i historická kolejová vozidla, zájemci se budou moci svézt na stanovišti strojvedoucího nebo výletním vláčkem po vlečkové koleji. Dopravu z nádraží do depa a zpět zajistí kyvadlové vlaky. Zajímavý program připravili také další partneři akce.

Historický vlak s parní lokomotivou Velký bejček (423.009)

Příznivci historických železničních vozidel se můžou v sobotu 3. září těšit na zvláštní jízdy parního vlaku s lokomotivou 423.009 Velký bejček a také pantografové jednotky ř. 451 (tzv. Žabotlamu). Parní vlak nejdřív pojede v 8:37 z České Třebové do Moravské Třebové, odkud se v 10:18 vrátí zpět do České Třebové. Po poledni se pak vydá směrem do Svitav. V úseku mezi Českou Třebovou a Opatovem přitom bude připravena unikátní podívaná, při níž pojede parní vlak souběžně s pantografovou jednotkou. Společný odjezd obou vlaků bude ve 13:15 z České Třebové.

Historická pantografová jednotka bude kromě této souběžné jízdy nasazena i na několika dalších vlacích. Ráno sveze cestující z Bludova do Ústí nad Orlicí. Následovat budou tři okružní jízdy po různých kolejích v železničním uzlu Česká Třebová a v podvečer pak souprava odjede z České Třebové přes Pardubice do pražské Libně.

Historická pantografová jednotka ř. 451 (tzv. Žabotlam)

Během dne zajistí České dráhy také kyvadlové vlaky ze stanice Česká Třebová (z 5. nástupiště) do depa. Zde si budou návštěvníci moci od 8 do 16 hodin prohlédnout výstavu historických i moderních vozidel, svézt se na stanovišti strojvedoucího nebo vláčkem taženým lokomotivou ř. 701 Prasátko. Chybět nebudou ani stánky s občerstvením a upomínkovými předměty, dětský koutek nebo výstava železničních modelů.

Zajímavý doprovodný program zajistí také partneři akce. Správa železnic umožní zájemcům prohlídku ústředního stavědla 019 (přístup podchodem od firmy Korado) a nedaleko odtud také prostor „drážních hasičů“ v Semanínské ulici. Ve SŠ technické a dopravní v Habrmanově ulici pak budou mít lidé od 9 do 14 hod. možnost navštívit dopravní sál a simulátor řízení lokomotivy.

Jízdní řád zvláštních vlaků během RDŽ v České Třebové (3. 9. 2022) (201 kB)

Jízdné ve zvláštních vlacích během Regionálního dne železnice v České Třebové

  • V parním vlaku stojí základní jízdné podle délky trasy od 80 do 100 Kč, jízdné pro děti od 6 do 15 let stojí 60 až 80 Kč. Mladší děti cestují v parním vlaku zdarma.
  • Jízdné při okružní trase pantografovou jednotkou po uzlu Česká Třebová stojí 50 Kč.
  • V ostatních vlacích zajištěných pantografovou jednotkou platí globální jízdné podle ujeté vzdálenosti (cestující starší 15 let / děti 6 až 15 let):
  • 1 – 25 km: 60 / 30 Kč
  • 26 – 50 km: 90 / 40 Kč
  • 51 – 70 km: 120 / 60 Kč
  • 71 – 100 km: 150 / 75 Kč
  • 101 – 125 km: 190 / 95 Kč
  • 126 – 150 km: 230 / 105 Kč
  • 151 – 160 km: 260 / 130 Kč

Jízdenky se prodávají ve všech pokladnách ČD a následně pak i bez přirážky ve vlaku (bez nároku na místo k sezení).

Partneři Regionálního dne železnice v České Třebové

Partnery regionálního Dne železnice v České Třebové jsou Pardubický kraj, Správa železnic, ČD Cargo, města Česká Třebová a Ústí nad Orlicí, 4Rail, CZ LOKO, Kovoobrábění Jaroslav Vraštil, ŠKODA PARS, Společnost přátel železničního modelářství a železnice, Střední škola technická a dopravní Gustava Habrmana Česká Třebová, Spolek železniční při depu Česká Třebová.

Proč se slaví Den železnice?

Den železnice se každoročně slaví v průběhu září jako vzpomínka na den 27. září 1825, kdy na svou první cestu vyjel vlak vynálezce parní lokomotivy George Stephensona. Tento vlak spojil britský Stockton a Darlington.

Oslavy dne železnice jsou během září plánované na řadě míst České republiky. Hlavní akci ČD společně s partnery připravují na 24. září v Plzni. Podrobnosti jsou na webu www.denzeleznice.cz. Detaily o Regionálním dni železnice v České Třebové najdete také zde.Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122
On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Etická linka pro oznámení protiprávního jednání.
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy