Tiskové zprávy

Regionální den železnice připomene 135 let od příjezdu prvních vlaků do Jindřichova Hradce a 125 let tratě do Nové Bystřice

15.9.2022 - 11:22

Jindřichův Hradec se stane v sobotu 17. září centrem oslav Regionálního dne železnice. Ten připomene 135. výročí tratě mezi Veselím nad Lužnicí a Jihlavou a 125. výročí železnice Jindřichův Hradec – Nová Bystřice. Návštěvníci se mohou těšit na jízdy parních vlaků na tratích s normálním i úzkým rozchodem, výstavu drážních vozidel nebo komentované prohlídky dopravní kanceláře, stavědla a depa Jindřichohradeckých místních drah. Na nádražích v Jindřichově Hradci, Veselí nad Lužnicí, Kardašově Řečici a Jarošově nad Nežárkou bude zajištěn bohatý doprovodný program.

Hlavní atrakcí oslav budou jízdy parních vlaků. České dráhy vypraví historický vlak s parní lokomotivou Kafemlejnek z Veselí nad Lužnicí (odj. v 8:40) do Jindřichova Hradce (příj. v 10:09). Odtud bude historická souprava po poledni (ve 13:11) pokračovat až do Jarošova nad Nežárkou, kde se bude konat doprovodný program. Zpět z Jindřichova Hradce do Veselí nad Lužnicí bude vlak odjíždět v 15:55.

Historický vlak s parní lokomotivou Kafemlejnek (310.093)

Parní vlaky pojedou také po úzkokolejných tratích Jindřichohradeckých místních drah (JHMD). V 10:39 vyrazí z Jindřichova Hradce parní vlak JHMD do Nové Bystřice (příj. ve 13:05), odkud se bude v 15:18 vracet zpět. Parní vlaky pojedou také po úzkokolejné trati na sever od Jindřichova Hradce – do stanice Lovětín a zpět. Odjezdy z Jindřichova Hradce budou v 11:15 a 13:15, zpět z Lovětína pak v 12:22 a 14:12.

Vozidla JHMD

Moderní vozidla budou zastoupena elektrickou jednotkou RegioPanter, která od letošního roku zajišťuje většinu vlaků na páteřních elektrifikovaných tratích v Jihočeském kraji. Jednotka ráno přiveze cestující z Tábora (odj. v 8:25) do Jindřichova Hradce (příj. v 9:40). Během dne tento moderní vlak celkem třikrát (v 9:40, 11:30 a 14:30) sveze po kolejové splítce ke stavědlu Skrýchov, kde odbočuje z hlavní trati úzkokolejka do Obrataně. Těsně po poledni (ve 12:32) vlak vyrazí z Jindřichova Hradce také do Počátek-Žirovnice a zpět. V 15:27 odveze RegioPanter návštěvníky zpět do Tábora.

Součástí jindřichohradeckého dne železnice budou také dvě jízdy motorovým vlakem Railway Capital z Veselí nad Lužnicí do Jindřichova Hradce a zpět.

Na nádraží v Jindřichově Hradci bude zajištěn bohatý doprovodný program, který bude zahrnovat např. výstavu vozidel ČD, ČD Cargo, City Rail, Railway Capital, JHMD a Správy železnic, komentované prohlídky pracovišť řízení provozu, ukázky zásahu hasičů, hudební a divadelní vystoupení, soutěže a další atrakce pro děti. V Nové Bystřici a Lovětíně si budou moci zájemci prohlédnout železniční expozici. Cestující, kteří se zajímají o historii železnice, si budou moci prohlédnout výstavu fotografií o historii tratě Veselí nad Lužnicí – Jihlava, která bude k vidění ve stanicích Veselí nad Lužnicí, Kardašova Řečice a Jarošov nad Nežárkou. V těchto stanicích bude také další zajímavý program.

Podrobné informace o doprovodném programu jsou na portálu Vlakem na výlet.

Jízdní řád zvláštních vlaků během RDŽ v Jindřichově Hradci (17. 9. 2022) (203 kB)

Jízdné ve zvláštních vlacích během Regionálního dne železnice v Jindřichově Hradci

Parní vlak ČD

Jednosměrné jízdné (základní globální cena):

 • Veselí nad Lužnicí – Jarošov nad Nežárkou: 200 Kč
 • Veselí nad Lužnicí – Jindřichův Hradec: 150 Kč
 • Doňov – Jarošov nad Nežárkou: 150 Kč
 • Veselí nad Lužnicí – Kardašova Řečice: 100 Kč
 • Doňov – Jindřichův Hradec: 100 Kč
 • Kardašova Řečice – Jarošov nad Nežárkou: 100 Kč
 • Veselí nad Lužnicí – Doňov / Doňov – Kardašova Řečice / Kardašova Řečice – Jindřichův Hradec / Jindřichův Hradec – Jarošov nad Nežárkou: 50 Kč

Děti od 6 do 15 let mají 50% slevu. Jízdenky se prodávají ve vlaku.

Jednotka RegioPanter

 • trasa Tábor – Jindřichův Hradec a zpět: platí běžný tarif ČD
 • trasa Jindřichův Hradec – Počátky-Žirovnice a zpět: platí běžný tarif ČD
 • vyhlídkové jízdy z Jindřichova Hradce po kolejové splítce ke stavědlu Skrýchov: zdarma

Úzkokolejný parní vlak JHMD

 • celodenní jízdné 540 Kč, pro děti od 3 do 15 let 280 Kč, rodinné (2+2) 1 360 Kč, děti do 3 let cestují zdarma
 • více informací na www.jhmd.cz.

Vlaky Railway Capital

 • jednotné jízdné 50 Kč jedním směrem, děti od 6 do 15 let 30 Kč, děti do 6 let zdarma.

Proč se slaví Den železnice?

Den železnice se každoročně slaví v průběhu září jako vzpomínka na den 27. září 1825, kdy na svou první cestu vyjel vlak vynálezce parní lokomotivy George Stephensona. Tento vlak spojil britský Stockton a Darlington.

Oslavy dne železnice probíhají během září na řadě míst České republiky. Hlavní akci ČD společně s partnery připravují na sobotu 24. září v Plzni. Podrobnosti jsou na webu www.denzeleznice.cz.Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122
On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Etická linka pro oznámení protiprávního jednání.
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy