Tiskové zprávy

Praha je dnes hlavním městem evropské železnice, sešli se tu generální ředitelé osobních dopravců

6.10.2022 - 14:22

Oblast ticketingu a odbavení zákazníků při cestování napříč Evropou, pomoc Ukrajině, vysoké ceny energií a konkurenceschopnost železniční osobní dopravy především ve vztahu k individuální automobilové dopravě nebo letecké přepravě cestujících jsou hlavní témata setkání „High-Level Passenger Meeting“, které se dnes koná v Praze. Společně na něm diskutují generální ředitelé evropských železničních dopravců, členové Mezinárodní železniční unie UIC a Společenství evropských železničních společností CER.

„Železniční osobní dopravci v celé Evropě čelí v posledních třech letech výzvám, které tu nebyly celá desetiletí. Jsou to dopady pandemie COVID-19, válka na Ukrajině a extrémní nárůst cen energií i dalších nákladů v důsledku neobvykle vysoké inflace. Zároveň pokračují ambiciózní projekty v oblasti otevírání železničního trhu, výstavby evropské vysokorychlostní sítě, renesance noční dopravy, nebo zjednodušení odbavení při cestování napříč Evropou. Toto setkání generálních ředitelů pod záštitou UIC a CER a výměnu zkušeností tak vnímám jako významnou událost pro prosazení železnice na evropském dopravím trhu. Konání akce v Praze je pak oceněním naší práce v UIC, CER i v rámci dvou- a vícestranné spolupráce při rozvoji služeb v mezistátní železniční dopravě,“ zdůrazňuje Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.

High-Level Passenger Meeting 2022 v Praze se účastní výkonný ředitel CER Alberto Mazzola, generální ředitel UIC François Davenne a generální ředitelé více než 30 evropských osobních železničních dopravců. Akci slavnostně zahájil ministr dopravy ČR Martin Kupka.

České dráhy jsou aktivní člen mezinárodních železničních organizací, jako jsou UIC nebo CER, a pracují také v rámci dvou- a vícestranných mezistátních úmluv v oblasti železniční dopravy. Jsou zapojeny do provozu Eurotaktu, který zajišťuje spojení Prahy a dalších českých měst se středoevropskými metropolemi Berlínem, Vídní, Bratislavou, Budapeští a Varšavou a řadou dalších významných evropských hospodářských a politických center. V kooperaci se zahraničními partnery rozvíjejí moderní přepravní koncepty, jako jsou spoje railjet nebo noční doprava.Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122
On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Etická linka pro oznámení protiprávního jednání.
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy