Tiskové zprávy

České dráhy nakoupí nové motorové vozy, první vozidla přijedou na Vysočinu a Liberecko

8.2.2010 - 12:44

České dráhy vyhlásí první z výběrových řízení na nákup zcela nových vozidel. Půjde celkem o 33 nízkopodlažních motorových vozů, 17 jich bude jezdit na Vysočině a dalších 16 bude nasazeno do provozu v Libereckém kraji. V průběhu letošního roku budou vypsána další výběrová řízení na nákup zcela nových nízkopodlažních motorových i elektrických regionálních vlaků také pro ostatní regiony. Půjde například o pořízení obdobného nízkopodlažního motorového vozu pro Pardubický kraj.    

České dráhy realizují rozsáhlý modernizační program regionálních vlakových souprav, který odstartovaly především soupravy Regionova. Ty vznikají modernizací starších motorových a přípojných vozů ze 70. a 80. let minulého století. České dráhy ale také avizovaly potřebu nakoupit zcela nové moderní soupravy, které nahradí část starších vozidel. V jednotlivých regionech tak počítají s nasazením různých typů moderních vlakových souprav. Koncepce obnovy počítá se 3 základními typy vlaků, které budou dále modifikovány podle potřeb jednotlivých regionů. České dráhy tak plánují nákup těchto typů vlaků, na která vyhlásí otevřená zadávací řízení (veřejné soutěže) již v průběhu letošního roku:

  • nízkopodlažní motorový vůz o kapacitě cca 70 míst a rychlosti 100 až 120 km/h;
  • nízkopodlažní dvouvozová motorová jednotka o kapacitě cca 120 míst a rychlosti cca 120 km/h;
  • nízkopodlažní jednoposchoďová elektrická jednotka modifikovaná podle určení pro jednotlivé regiony s různým počtem vozů (obvykle od 3 do 5 vozů), kapacitou od 160 do 320 míst, rychlostí do 160 km/h a různými systémy napájení, resp. jejich kombinací.

„Pro Vysočinu a Liberecký kraj bylo rozhodnuto o pořízení celkem 33 nových nízkopodlažních motorových vozů, z toho 17 jich budeme provozovat na Vysočině a 16 v Libereckém kraji,“ upřesňuje plánovanou modernizaci železničních vozidel náměstek generálního ředitele pro osobní dopravu Antonín Blažek a popisuje některé základní parametry požadovaného vozidla: „Kapacita vozu má být přibližně 70 míst k sezení a ve voze musí být vytvořen také univerzální prostor pro přepravu velkých zavazadel, jako jsou kočárky, kola nebo lyže a sáňky. Samozřejmostí je vybavení pro vozíčkáře včetně bezbariérové toalety s uzavřeným systémem. Příjemnou atmosféru i v létě zajistí klimatizace. Maximální rychlost by měla být 120 km/h.“

Na Vysočině jsou tyto vozy určeny například pro tratě z Havlíčkova Brodu do Křižanova, do Počátek nebo Světlé nad Sázavou a pro trať z Jihlavy do Třebíče. V Libereckém kraji pak budou jezdit například z Liberce do Frýdlantu v Čechách nebo z Liberce přes Tanvald do Harrachova. Objeví se ale i na některých dalších lokálkách v regionu.

V souvislosti s nákupem těchto vozů budou v těchto dnech vyhlášena dvě otevřená zadávací řízení (veřejná soutěž). Objem zakázky pro Vysočinu je odhadován ve výši 900 mil. Kč, pro Liberecký kraj pak v objemu 880 milionů Kč. Všechna vozidla z obou kontraktů by měla být dodána v rozmezí od 20 do 29 měsíců od uzavření kontraktu, tedy na přelomu let 2011, 2012 a v průběhu roku 2012. České dráhy přihlásily tyto projekty do programu obnovy vozidlového parku spolufinancovaného z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Na Vysočině by mohla Evropská unie přispět na obnovu vozidel částkou 220 mil. Kč a v Libereckém kraji přibližně 300 mil. Kč. Ostatní zdroje na pořízení těchto vlaků v celkové výši přibližně 1,260 miliardy Kč zajistí samotné České dráhy.Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy