Tiskové zprávy

České dráhy nakoupí 46 moderních souprav pro regionální spoje

14.9.2010 - 11:35

Cestující na regionálních tratích v celé republice se mohou těšit na zcela nové moderní vlakové soupravy. České dráhy vypisují dvě velká výběrová řízení na nákup celkem 46 zcela nových elektrických a motorových jednotek v celkovém finančním objemu téměř 5 miliard Kč. Na financování projektu se bude podílet také Evropská unie prostřednictvím Regionálních operačních programů.        

„Cestující na mnoha regionálních spojích čekají do tří let radikální změny v komfortu na železnici,“ říká náměstek generálního ředitele pro osobní dopravu Antonín Blažek a vyjmenovává novinky moderních vlakových souprav, se kterými se cestující budou setkávat: „Nové elektrické i motorové jednotky budou částečně nízkopodlažní. Všem cestujícím tak umožní snadný nástup a výstup. Změnu proti současným soupravám, kdy musí cestující zdolávat strmé schody, ocení především senioři nebo maminky s kočárky a malými dětmi. I samotné ovládání dveří bude velmi jednoduché tlačítky. Dveře budou za jízdy blokované, což zvýší bezpečnost cestujících. Cestující určitě přivítají i moderní design s pohodlnými sedačkami. Cestování v létě zpříjemní klimatizace. Informace o průběhu cesty a zastávkách získají cestující díky modernímu audiovizuálnímu informačnímu systému. Pro jízdní kola a objemná zavazadla bude vyčleněný zvláštní prostor.“

Nové soupravy otevřou široké možnosti cestování a svobodného pohybu také osobám se zdravotním postižením, jak zdůrazňuje Antonín Blažek: “Díky nízko umístěným nástupním prostorům a dalšímu vybavení umožní soupravy snadný nástup vozíčkářů. Vlaky budou vybaveny i bezbariérovou toaletou.“  

Do regionů přijde 15 elektrických souprav

První z obou výběrových řízení je zaměřeno na dodávku 12 kusů třívozových elektrických jednotek s kapacitou 240 míst k sezení pro napájení 3 kV ss a 3 kusů dvousystémových jednotek pro napájení 3 kV ss a 25 kV 50 Hz. Celkový objem této zakázky bude 2,076 miliardy Kč, z toho Evropská unie přispěje částkou cca 830 mil. Kč. Soupravy budou určeny pro rychlost až 160 km/h a všechny vyrazí na tratě v Ústeckém, Pardubickém, Královéhradeckém a Olomouckém kraji do tří let od podpisu kontraktu, tedy přibližně do konce roku 2013.

Přehled tratí, na kterých budou elektrické jednotky v provozu:     

 • Litvínov - Ústí nad Labem;
 • Děčín - Most - Kadaň;
 • Jaroměř - Hradec Králové - Pardubice;
 • Šumperk - Zábřeh na Moravě;
 • Olomouc - Prostějov - Nezamyslice.

Nových motorových vlaků bude 31

Druhé výběrové řízení má za cíl vybrat dodavatele 31 dvoudílných motorových jednotek o kapacitě 120 míst k sezení. Celkový objem zakázky bude cca 2,6 miliardy Kč. Z Regionálních operačních programů Evropské unie bude spolufinancováno 19 souprav, na které Unie přispěje částkou 646 mil. Kč. Zbytek souprav bude financována Českými drahami bez účasti Unie. Tyto vlaky s maximální rychlostí 120 km/h budou jezdit na tratích Karlovarského, Ústeckého, Libereckého, Plzeňského, Středočeského a Zlínského kraje. Všechny soupravy mají být uvedeny do provozu do 28 měsíců od podpisu, tedy do jara 2013.  

Přehled tratí, na kterých budou elektrické jednotky v provozu:    

 • Mariánské Lázně - Cheb - Karlovy Vary;
 • Karlovy Vary - Chomutov;
 • Čáslav - Nymburk;
 • Plzeň - Domažlice;
 • Kojetín - Valašské Meziříčí;
 • Děčín - Jedlová - Dolní Poustevna - Bad Schandau (DB) - Děčín;
 • Liberec - Česká Lípa.
V rámci modernizace regionálních spojů uzavřely České dráhy již dva kontrakty na dodávky celkem 33 kusů motorových vozů RegioShuttle pro Vysočinu a Liberecký kraj. V současné době probíhají také výběrová řízení na dodávky nových patrových souprav pro středočeskou trať Praha – Benešov a moravskoslezskou trať spojující Ostravu a Mosty u Jablunkova. Další dvě výběrová řízení jsou zaměřena na dodávku čtyř moderních motorových vozů pro Pardubický kraj a čtyř elektrických jednotek pro Jihočeský kraj. Celkový objem investic do těchto nových regionálních vlaků (včetně aktuálních kontraktů na 46 elektrických a motorových souprav) představuje téměř 9 miliard Kč.


Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122
On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Etická linka pro oznámení protiprávního jednání.
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy