Tiskové zprávy

České dráhy posilují před Vánoci dálkové spoje

21.12.2010 - 11:25

České dráhy posílí před vánočními svátky dálkové vlaky na nejdůležitějších tratích v republice. Více míst k sezení nabídne dopravce ve středu 22. a ve čtvrtek 23. prosince. Kapacita vlaků se před Vánoci zvýší o téměř 9 tisíc míst k sezení. Mezi Prahou a Košicemi vyjede 22. a 23. prosince posilový expres Hradčany. V některých středečních a čtvrtečních odpoledních vlacích zbývá jen několik volných míst, proto doporučujeme všem cestujícím, aby si zarezervovali svá místa včas.

Vlaky posílené o mimořádné vozy

České dráhy posílí vybrané dálkové spoje ve středu 22. a ve čtvrtek 23. prosince. Ve středu budou nasazeny dodatečné vozy na více jak šedesátce dálkových vlaků na nejvytíženějších relacích, což bude znamenat zhruba 5 tisíc dodatečných míst k sezení. Kolem padesáti vlaků pak dopravce posílí o den později a cestující tak budou moci využít o zhruba 3500 míst k sezení více než obvykle. Větší kapacitu budou mít dálkové vlaky, které spojují Prahou s Bohumínem, Brnem, Vsetínem, Zlínem, Plzní, Českými Budějovicemi, Turnovem i Starým Městem u Uherského Hradiště, ale také mezi Plzní, Českými Budějovicemi a Havlíčkovým Brodem, mezi Brnem a Jihlavou nebo mezi Brnem a Bohumínem. Delší soupravy pojedou také na Slovensko. Posilové vozy se objeví v expresech a vlacích EuroCity mezi Prahou a Žilinou, Košicemi nebo Bratislavou.

Nabídku spojení mezi Prahou a Košicemi rozšíří pár expresů Hradčany (Ex 129 a Ex 128), který obvykle jezdí jen mezi Prahou a Žilinou. Ve středu 22. prosince bude tento vlak ve směru na Slovensko prodloužen o úsek Žilina – Košice. Zpět z Košic do Prahy se pak bude vracet ve čtvrtek 23. prosince. Odjezd z Prahy hl.n. do Košic je v 15:17 (příjezd Košice 23:15), z Košic do Prahy hl.n. v 8:45 (příjezd Praha hl.n. 16:48).

„Přes maximální možné posílení souprav doporučujeme cestujícím zajistit si zejména do středečních a čtvrtečních dálkových vlaků místenky. V nejvytíženějších spojích SuperCity Pendolino a nočních ubytovacích vlacích na Slovensko v tuto chvíli zbývá už jen několik volných míst,“ upozorňuje Luďka Hnulíková, ředitelka Odboru provozu osobní dopravy ČD.

Nákup jízdenek před vánočními svátky

I přes personální posílení služeb na pokladních přepážkách se mohou tvořit v klíčových stanicích fronty. Cestující si ale mohou jízdenky zajistit také přes internet, v automatech nebo po telefonu.

Přes internet lze jízdenky koupit v eShopu Českých drah na adrese www.cd.cz/eshop, nezbytná je platební karta, kterou je možné platit za nákup na internetu.Jízdenku cestující dostane e-mailem, který si vytiskne nebo ho při kontrole ve vlaku ukáže na displeji přenosného elektronického zařízení.

Po telefonu je možné koupit jízdenky v Kontaktním centru Českých drah na lince 840 112 113, která je dostupná 24 hodin denně ve třech světových jazycích.Postup je obdobný jako při nákupu přes internet, platba proběhne platební kartou a cestující si může vybrat, zda si jízdenku vyzvedne v pokladně na nádraží, nebo mu ji operátor odešle e-mailem.

Provoz vlaků na Štědrý den a o vánočních svátcích

V pátek 24. prosince budou jezdit spoje Českých drah jako v neděli a svátek, mezi 18. a 19. hodinou pak bude postupně provoz většiny regionálních i některých dálkových vlaků utlumen. V sobotu 25. prosince pojedou vlaky také podle nedělních jízdních řádů, bude ale částečně slabší ranní provoz.

Většina regionálních vlaků, která jede po šesté hodině večer, má v jízdním řádu poznámku, že nejede na Štědrý den. Týká se to spojů v celé České republice. Nepojede v tuto dobu ani řada vnitrostátních rychlíků nebo vlaků InterCity, poslední pendolino z Prahy do Ostravy odjede už v 15:13. Výjimku tvoří noční mezinárodní rychlíky a vlaky EuroNight do Německa, Polska a na Slovensko, které jedou bez omezení i v noci ze 24. na 25. prosince.

V sobotu 25. prosince nejedou některé regionální vlaky v brzkých ranních hodinách, klasický nedělní provoz začne mezi šestou a sedmou hodinou ráno.

Cestující získají veškeré potřebné informace o svých spojích 24 hodin denně v Kontaktním centru Českých drah na lince 840 112 113.


Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy