Tiskové zprávy

České dráhy otevírají ve Světlé nad Sázavou další cyklopůjčovnu na Vysočině

28.3.2011 - 11:35

České dráhy dnes slavnostně otevřely se začátkem turistické sezóny, za finanční podpory města, novou cyklopůjčovnu ve Světlé nad Sázavou. Dopravce tak po Telči a Novém Městě na Moravě rozšiřuje svoji nabídku pro své cestující a cykloturisty. Přináší i další novinku, od 1. dubna, kdy se otevřou i další dvě půjčovny na Vysočině, budou otevřeny celoročně. Příjemnou zprávou je, že s vypůjčeným kolem lze nově cestovat po všech tratích na Vysočině až po Veselí nad Lužnicí a do Znojma bez poplatku za bicykl. V každé půjčovně je k dispozici po pěti kolech, které lze podle potřeby přemisťovat. Cyklisté mohou díky této službě poznat malebnou krajinu Vysočiny, aniž by se museli starat o mnohdy komplikovanou přepravu kola autem.

„Vysočina je malebný region, kde můžete navštívit spoustu kulturních památek, přírodních zajímavostí anebo se jen tak pro radost projet na kole. Po loňském otevření půjčovny v Novém Městě na Moravě, o kterou byl zájem, jsme se rozhodli rozšířit nabídku o Světlou nad Sázavou. Věříme, že i tato půjčovna si najde své nové zájemce. Atraktivní bude i částečné propojení našich půjčoven s půjčovnami v jižních Čechách, kde je o cykloturistiku velký zájem,“uvádí Lenka Horáková, ředitelka Krajského centra osobní dopravy ČD v Jihlavě a zároveň dodává: „Nabízíme cestujícím kvalitní kola, která prochází pravidelnou profesionální servisní údržbou a nabízíme za poplatek i zapůjčení ochranné přilby. Myslíme i na děti, v Novém Městě i ve Světlé je k dispozici menší polodětské kolo nebo kolo s dětskou sedačkou.“

Zapůjčení kola je velmi snadné. Je potřeba mít u sebe dva platné osobní průkazy, složit zálohu 1 000 Kč, skupiny 2 – 5 osob 2 000 Kč, uzavřít smlouvu a po zaplacení půjčovného můžete vyrazit. Zálohu cestující dostanou zpět po vrácení kola. V sezóně je o službu velký zájem, proto všem doporučujeme, aby si zájemci kola v půjčovnách předem rezervovali.

Vedle uvedených půjčoven si lze kolo po předchozí domluvě půjčit i v Jihlavě, Žďáře nad Sázavou, Havlíčkově Brodě, Ledči nad Sázavou, Chotěboři, Přibyslavi, Humpolci, Golčově Jeníkově městě, Dobroníně, Okříškách, Třebíči, Náměšti nad Oslavou, Kralicích nad Oslavou, Moravských Budějovicích, Horní Cerekvi a Pelhřimově. Kola vám sem přistavíme.

Naplánovat cestu si naši cestující mohou i do dalších míst, kde lze vrátit vypůjčené kolo. Zaměstnanci ČD přijmou kola v Bystřici nad Pernštejnem, Rožné, Nedvědici, Tišnově, Golčově Jeníkově, Leštině u Světlé i Okrouhlici.

V letošním roce jsme rozšířili spolupráci s půjčovnami v jižních Čechách. Každý, kdo si na Vysočině vypůjčí kolo, může vyrazit do jižních Čech a kolo zde vrátit. Jedná se o stanice Jindřichův Hradec, Veselí nad Lužnicí, Tábor, Soběslav, Třeboň, Třeboň lázně, Majdalena, České Velenice, Kardašova Řešice a Nová Bystřice.

Stejně tak si můžete vypůjčit kola v jižních Čechách a vydat se vlakem za poznáním Vysočiny a zde je vrátit v Pelhřimově, Horní Cerekvi, Telči, Jihlavě, Okříškách, Třebíči, Náměšti nad Oslavou, Kralicích nad Oslavou a Moravských Budějovicích.

Od 1. dubna 2011 jsou všechny cyklopůjčovny na Vysočině otevřeny celoročně. Nově si lze kola zarezervovat elektronickou cestou na našich stránkách www.pujcovnykol.cz/vysocina. Ve vybraných stanicích poskytujeme na základě smlouvy i bezplatnou úschovu zapůjčených kol.

Ceník půjčovného:

  • jednodenní nájemné – 180 Kč
  • jednodenní nájemné pro držitele In-karty nebo po předložení jízdenky ČD – 140 Kč
  • polodenní nájemné (max. 5 hodin) – 140 Kč
  • polodenní nájemné pro držitele In-karty nebo po předložení jízdenky ČD (max. 5 hodin) - 110 Kč
  • poplatek za zapůjčení přilby – 25 Kč
  • kauce za kolo – 1 000 Kč
  • kauce skupinová za 2 až 5 kol – 2 000 Kč

Zajímavá místa a cyklostezky na Vysočině

Vysočina je kraj s největším počtem památek UNESCO. Objevíte zde kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou, historické jádro v Telči nebo židovskou čtvrť a baziliku sv. Prokopa v Třebíči. Můžete se projet po Žďárských vrších a navštívit Devět skal, Milovy, rozhlednu na Karasíně, Velké Dářko, Vírskou přehradu a spoustu jiných krás.

Trasy pro různé cílové skupiny návštěvníků vedou převážně mimo hlavní silnice. Doporučujeme Hamerský okruh či Mlynářskou stezku, okruh okolo Bystřice nad Pernštejnem nebo příjemnou cestu z Telče do Slavonic či ze Světlé nad Sázavou do Kácova.


Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy