V pátek 23. května se bude v církevních památkách po celé republice konat Noc kostelů. Program bude připravený mimo jiné i v kostele Zvěstování Panny Marie v areálu Mariánská Týnice na severním Plzeňsku. Nevšední zážitek nabídnou České dráhy, které vypraví zvláštní motorový vlak „Singrovka“ z Lužné u Rakovníka do Kralovic. Odtud pojede přímo do areálu bývalého poutního místa návazný autobus. Po prohlídce kostela bude zajištěna doprava i zpět ve směru do Lužné u Rakovníka.

Historický motorák, tzv. Singrovka (M 240.0100), bude odjíždět z Lužné u Rakovníka ve 20:10 hod. a přistoupit do něj bude možné i v Rakovníku a dalších stanicích a zastávkách na trase do Kralovic. V této stanici bude zajištěn přestup do návazného autobusu, který sveze zájemce do Mariánské Týnice. V rámci Noci kostelů zde na návštěvníky čeká bezplatná komentovaná prohlídka kostela Zvěstování Panny Marie a ambitů, která přiblíží historii a obnovu Mariánské Týnice.

Po prohlídce bude odjíždět autobus z Mariánské Týnice ve 22:30 hod. zpět k vlaku. Odjezd vlaku z Kralovic bude ve 22:55 hod., do Lužné u Rakovníka je plánovaný příjezd čtyři minuty po půlnoci.

Jednotná cena zpáteční jízdenky s rezervací místa k sezení ve vlaku je 250 Kč, pro děti od 6 do 15 let 200 Kč. Součástí jízdenky je i rezervace místa k sezení. Děti do 6 let cestují zdarma bez nároku na místo k sezení. Jízdenky je možné koupit v předprodeji v e-shopu ČD a také ve všech pokladnách ČD.

Motorový vlak Singrovka. Foto: Josef Vendolský.
Singrovka

Barokní skvost Mariánská Týnice

Někdejší poutní místo Mariánská Týnice patří ke klenotům barokní architektury západních Čech. Po mnoha historických peripetiích, jakými bylo zrušení kláštera roku 1785 a postupné chátrání, které vyústilo v roce 1920 zřícením kopule chrámu, přišla po roce 1989 postupná záchrana.

V letech 2017 až 2021 došlo k dostavbě východního ambitu, kterým se po více než 300 letech naplnila dokonalá symetrie Santiniho návrhu. Práce v areálu, který je od roku 2018 na seznamu národních kulturních památek, stále pokračují.

Zájemci se o tom mohou přesvědčit v poutním kostele, kde je vystaveno 16 zvonů odlitých zvonařem Petrem R. Manouškem pro připravovanou zvonkohru do východního ambitu.

Tématem komentované prohlídky bude i zasazení poutního místa v klášterní cisterciácké krajině. Okolní krajina, utvářená v minulosti klášterem v Plasech, získala totiž v loňském roce prestižní označení Evropské dědictví.

Detailní informace o jízdě motorového vlaku jsou zde.