Hlavní atrakcí nadcházejícího víkendu bude bezesporu Národní den železnice 2023 v Bohumíně. Velkolepá akce pro všechny příznivce železnice se bude konat v sobotu 23. září a nabídne ukázky moderních vlaků, jízdy historickými vlaky, ale i zábavný doprovodný program. Vrcholem pak bude noční světelná show, během které se představí na točně v bohumínském depu více jak desítka historických vozidel, a to ve scénicekém osvětlení a za doprovodu živého orchestru. Tím ale přehled víkendových akcí na Ostravsku zdaleka nekončí. Během neděle 24. září totiž vyjedou historické soupravy znovu. České dráhy tento den vypraví dva parní vlaky, které svezou cestující na úpatí  Moravskoslezských Beskyd a na Valašsko – konkrétně do Ostravice a Valašského Meziříčí.

Do Ostravice bude vlak vyrážet z ostravského hlavního nádraží v 8:45, jízda zpět do krajského města je z Ostravice naplánovaná na 11:45. Řazení vlaku připomene staré časy, kdy těmito soupravami směřovaly pod Lysou horu stovky až tisíce návštěvníků denně. Vlak bude totiž sestaven z patrové soupravy Bpjo a v jejím čele pojede parní lokomotiva Papoušek (477.013) ze slovenského Popradu. Z Ostravice se turisté mohou vydat nejen na Lysou horu, ale také na hravý výlet se soutěžními otázkami za krásami obce a jejího okolí. Jiný výlet zavede výletníky k vodopádům Bučacího potoka na Smrku.

V čele historického vlaku do Ostravice pojede slovenská parní lokomotiva 477.013 "Papoušek". Autor: Jana Plachá.
Papoušek

Druhý vlak pojede z Ostravy stejným směrem, ale z Frýdlantu nad Ostravicí bude pokračovat po malebné Podbeskydské magistrále, železniční trati vinoucí se pod vrcholky Beskyd, až do Valašského Meziříčí. Tento vlak pojede jen jedním směrem a odjezd z hlavního nádraží v Ostravě je naplánován na 10:45. Soupravu poveze parní lokomotiva Skaličák (433.001) a budou v ní řazené historické vozy řady Ce, tzv. Rybáky. Cestující, kteří vyrazí tímto vlakem, si mohou naplánovat výlet na hřeben Moravskoslezských Beskyd s významnými vrcholy, jako je Lysá hora, Smrk, Velký Javorník nebo Radhošť.

Historický vlak do Valašského Meziříčí poveze parní lokomotiva 433.001 "Skaličák". Autor: Josef Vendolský.
Skaličák

Podrobnosti o Národním dni železnice jsou na stránkách www.denzeleznice.cz a v této tiskové zprávě. Detaily k nedělním jízdám pod Beskydy jsou na portálu Vlakem na výlet. Jízdní řády a ceník jízdného pro vlak do Ostravice jsou k dispozici na těchto stránkách, k jízdě do Valašského Meziříčí pak zde.