Neděle 17. září bude na Trutnovsku ve znamení oslav Regionálního dne železnice. Hlavním dějištěm se od 9 do 16 hodin stane trutnovské depo, kde si návštěvníci prohlédnou výstavu železničních vozidel, a to včetně nových jednotek RegioFox a RegioPanter. Tyto moderní vlaky už v průběhu příštího roku výrazně omladí vozový park v Královéhradeckém kraji. Fanoušci historické dopravy se svezou parním vlakem, který ráno vyrazí z Hradce Králové do Trutnova a během dne pak zajede do Vrchlabí a Červeného Kostelce.

„V Trutnově nás čeká velice zajímavý program. Návštěvníci sem budou moci přijet parním vlakem z krajského města a poté budou mít v trutnovském depu jedinečnou příležitost prohlédnout si výstavu železničních vozidel. Mezi nimi nebudou chybět ani nové jednotky RegioFox a RegioPanter,“ říká Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu, a dodává: „Jsem rád, že už nyní můžeme lidem v Královéhradeckém kraji tyto nové vlaky ukázat. Pro tento region se začíná vyrábět celkem 33 nových RegioFoxů a sedm nových RegioPanterů. Cestující se s nimi poprvé svezou už během příštího roku. Díky nasazení těchto nových vozidel dojde ke skokovému zvýšení cestovního komfortu.“

Návštěvníci si během trutnovského dne železnice prohlédnou novou jednotku RegioFox. Zdroj: Archiv ČD.
RegioFox

„Už od příštího roku nabídne cestujícím v Královéhradeckém kraji 23 nových vlaků větší pohodlí a komfort v podobě klimatizovaných vozů, Wi-Fi, ale i nízkopodlažnost a bezbariérovost. Národní dopravce tak do modernizace vlaků v našem kraji investuje v následujících třech letech zhruba čtyři miliardy korun,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

K vidění bude také nová elektrická jednotka RegioPanter. Zdroj: Archiv ČD.
RegioPanter

Ozdobou regionálního dne železnice bude parní vlak v čele s lokomotivou Velký bejček. Ten bude odjíždět z královéhradeckého hlavního nádraží v 7:33 a na trutnovské hlavní nádraží přijede v 9:35. Historická souprava zajistí během dne dvě vyhlídkové jízdy, a to do Vrchlabí (odjezd z Trutnova hl.n. v 9:55) a do Červeného Kostelce (odjezd z Trutnova hl.n. ve 14:10). V 16:20 se pak vydá zpět do krajského města, kam přijede v 18:27.

Během regionálního dne železnice bude zároveň představena nová brožura „Jezděte s námi vlakem za prací i na výlety“ s informacemi o rozvoji železnice a tipy na výlety v Královéhradeckém kraji. Zároveň bude zahájena roční cestovatelská soutěž o hodnotné ceny – 10 voucherů na služby Českých drah, 10 karet IREDO nabitých na 1 500 Kč a 20 rodinných vstupenek do Království železnic v Praze. Soutěž bude probíhat až do 31. srpna 2024.

V čele historických vlaků pojede parní lokomotiva Velký bejček. Zdroj: Archiv ČD.
Velký bejček

Program v trutnovském depu

 • výstava železničních vozidel,
 • dětská zahradní železnice,
 • výstava modelových kolejišť a modelů kolejových vozidel velikostí TT, HO a O ve spolupráci s Klubem železničních modelářů Trutnov a Modelové železnice Trutnov,
 • promítání filmů s železniční tematikou,
 • jízda na stanovišti malé lokomotivy v obvodu depa,
 • upravený vůz pro soutěže a hraní dětí,
 • simulace střetnutí vlaku s osobním automobilem a ukázka zásahu dětského IZS,
 • výstava vojenské techniky Klubu vojenské historie,
 • Reincars.cz – sbírka historických vozidel Škoda,
 • koncert hudebních skupin Vosa a Bezobav,
 • malování na obličej,
 • prodej upomínkových předmětů s železniční tematikou,
 • kyvadlová doprava mezi stanicí a depem historickým motorovým vozem (M131),
 • mimořádné vlaky v úseku Trutnov hl. n. – Žacléř,
 • prodej občerstvení.

Proč slavíme Den železnice?

Den železnice se každoročně slaví v průběhu září jako vzpomínka na den 27. září 1825, kdy na svou první cestu vyjel vlak vynálezce parní lokomotivy George Stephensona. Tento vlak spojil britský Stockton a Darlington.

Podrobnosti o akci jsou na portálu Vlakem na výlet. Oslavy dne železnice jsou v průběhu září plánované na řadě míst České republiky. Hlavní akci ČD společně s partnery připravují na 23. září v Bohumíně. Podrobnosti jsou na webových stránkách www.denzeleznice.cz.