V sobotu 1. dubna zahájí České dráhy novou sezónu oblíbených cyklopůjčoven ČD Bike. Zapůjčit si kolo v železniční stanici a vyrazit odtud na cyklovýlet bude letos možné na celkem 68 místech v republice. Letos zároveň došlo ke zvýšení počtu celoročně otevřených půjčoven z původních dvanácti na osmnáct. České dráhy také rozšíří nabídku příslušenství, které si mohou zájemci v jednotlivých pobočkách zapůjčit. Možnost zapůjčení elektrokol bude v celkem 23 stanicích po celé republice. Sezónní půjčovny budou otevřené do 31. října.

Začíná nová sezóna půjčoven ČD Bike. Zdroj: Archiv ČD.
Začíná nová sezóna půjčoven ČD Bike

„Dobrou zprávou pro cykloturisty je, že základní ceník půjčoven ČD Bike se oproti loňsku nemění. Celodenní výpůjčka kola nebo koloběžky bude stát stejně jako loni 230 korun, za elektrokolo zaplatí zájemci 390 korun. Zákazníci s In Kartou nebo s naší jízdenkou mají i nadále výhodnější cenu,“ říká Jana Rotreklová, manažerka projektu ČD Bike, a dodává: „Letos bude v provozu celkem 68 půjčoven na nádražích v turisticky atraktivních lokalitách. Služba je tak vhodná pro všechny, kteří chtějí na svém výletě spojit výhody ekologicky šetrné železniční dopravy s možností výpůjčky kola na nádraží a projížďkou po cyklostezkách malebnou přírodou a kolem řady pamětihodností.“

V síti půjčoven ČD Bike letos dochází k drobným změnám. „Z důvodu rekonstrukce bude letos uzavřena pobočka ve Světlé nad Sázavou, naopak vylepšení čeká zájemce o zapůjčení kola v lázeňském městě Jeseník. Provozní režim na této pobočce se od poloviny května změní a kola již nebude nutné objednávat dopředu. I tak tu ale cykloturistům rezervaci kola doporučujeme, protože zejména o víkendech a v letní sezóně může být o výpůjčky značný zájem. Totéž ale platí i pro ostatní pobočky, včetně například i loni nově otevřené půjčovny v ČD Muzeu v Lužné u Rakovníka,“ vysvětluje Jana Rotreklová.

S koly z půjčoven ČD se můžete ze železničních stanic vydat na výlety malebnou přírodou a kolem řady pamětihodností. Zdroj: Archiv ČD.
S koly z půjčoven ČD se můžete vydat na výlety malebnou přírodou a kolem řady pamětihodností

Důležitou změnou bude letos rozšíření celoročně otevřených poboček. „Dosud jsme měli celkem dvanáct takovýchto půjčoven, letos se jejich seznam rozroste o dalších šest. Konkrétně v Nymburce, Děčíně, Třeboni, Přerově a také v Karlových Varech na dolním i ‚hlavním‘ nádraží, kde bude možnost si kola vypůjčit i po skončení sezóny,“ upřesňuje Jana Rotreklová. Devět poboček, tedy stejně jako loni, bude naopak fungovat v režimu s objednáním předem.

V půjčovnách kol je možné zapůjčit kvalitní horská, treková i krosová kola. Ve 23 půjčovnách jsou k dispozici velmi oblíbená elektrokola, 19 stanic je vybaveno také koloběžkami. Všechna kola prochází odborným servisem a velký důraz je kladen na hygienická opatření. Sortiment cyklopůjčoven doplňují samozřejmě i cyklistické helmy, v některých půjčovnách dětská kola a cyklosedačky. „Nabídku příslušenství v jednotlivých pobočkách letos rozšiřujeme o cyklistické brašny a držáky na mobilní telefony. Cykloturisté s vlastním kolem si budou v našich půjčovnách moci zapůjčit samostatně přilbu,“ doplňuje Jana Rotreklová.

V půjčovnách kol je možné zapůjčit kvalitní horská, treková i krosová kola. Zdroj: Archiv ČD.
V půjčovnách kol je možné zapůjčit kvalitní horská, treková i krosová kola.

Při zapůjčení kola je nezbytné seznámit se se Smluvními podmínkami půjčoven kol, předložit jeden osobní doklad (občanský, řidičský průkaz nebo cestovní pas), dále podepsat nájemní smlouvu, zaplatit půjčovné a složit vratnou kauci. Vypůjčená kola je v řadě regionů možné vrátit i v jiných cyklopůjčovnách ČD, než si je zákazníci vypůjčí. Výhodou je také možnost kola zdarma přepravit po vyjmenovaných tratích nebo je bezplatně uschovat ve vybraných úschovnách ČD.

V půjčovnách ČD Bike si v loňském roce zapůjčilo kolo, elektrokolo či koloběžku celkem 7 129 zákazníků. Tradičně nejrušněji bylo v půjčovnách v Jihočeském (1 393 výpůjček), Karlovarském (1 220) a Jihomoravském (1 018) kraji. Nejvytíženější byly loni půjčovny ve stanicích Břeclav (1 018 výpůjček), Karlovy Vary dol.n. (575 výpůjček) a Třeboň (406 výpůjček).

Počet výpůjček v půjčovnách ČD Bike v roce 2022
kraj počet výpůjček
Jihočeský 1 393
Jihomoravský 1 018
Karlovarský 1 220
Královéhradecký 307
Moravskoslezský 130
Olomoucký 385
Pardubický 294
Plzeňský 316
Středočeský 684
Ústecký 612
Vysočina 478
Zlínský 292

 

Ceník půjčoven ČD Bike

Také letos bude platit ve všech půjčovnách ČD Bike jednotný ceník. Například zákazníci s platnou jízdenkou ČD nebo In Kartou zaplatí za jízdní kolo jednodenní půjčovné 190 Kč, půldenní výpůjčka je vyjde na 160 Kč a za jednodenní zapůjčení elektrokola zaplatí půjčovné 340 Kč. Cestující, kteří sbírají body ve věrnostním programu ČD Body, si můžou za 100 bodů vyzvednout voucher na bezplatné zapůjčení kola na jeden den.

Podrobné informace o půjčovnách ČD Bike včetně jejich aktuální otevírací doby jsou na stránkách www.cd.cz/cdbike.

Přehled půjčoven a ceník služby ČD Bike v roce 2023

  • Přehled půjčoven ČD Bike v roce 2023 (377,55 KB)

  • Ceník služeb v půjčovnách ČD Bike v roce 2023 (369,04 KB)