Správa železnic dokončila celkovou rekonstrukci výpravní budovy na českobudějovickém nádraží. V rámci ní došlo k výraznému zvýšení komfortu pro cestující. České dráhy v rekonstruované budově nabízejí cestujícím pro nákup jízdních dokladů hned čtyři nové moderní pokladny a také prostory ČD centra. Do vyššího standardu se posunulo i zázemí, které využívají každý den zaměstnanci Českých drah.

„Českobudějovické nádraží je vstupní branou pro cesty vlakem do celých jižních Čech a také do Rakouska. I my dopravci jsme proto rádi, že místní výpravní budova prošla výraznou pozitivní proměnou, která může na železnici nalákat další cestující a spolu s našimi moderními vlaky zlepší celkový zážitek z cestování. Renovací prošlo i zázemí pro naše zaměstnance, kteří budou pracovat ve výrazně kulturnějším prostředí než doposud,“ říká Jiří Ješeta, člen představenstva ČD a náměstek pro osobní dopravu.

Pokladny v Českých Budějovicích

Cestující Českých drah si své jízdní doklady mohou nově pořídit hned na dvou místech. V ČD centru, které se nachází v místech původní doplatkové pokladny vedle vstupu do odjezdového podchodu a kromě jiného nabízí i prodej doplňkového zboží s vlakovou tématikou, a také v celkem čtyřech pokladnách po levé straně od vstupu v odjezdové hale. Jedna pokladna s otevírací dobou 05:30 hod. – 20:10 hod. slouží k nákupu jízdních dokladů na mezinárodní spoje, které z Českých Budějovic míří například do rakouského Lince. V této pokladně je možné využít i služeb ČD Směnárny. Dvě pokladny slouží jako vnitrostátní a jsou pro cestující otevřené každý den od 03:50 hod. až do 22:00 hod. První pokladna je navíc speciálně upravena tak, aby nákup u ní byl pohodlný i pro vozíčkáře.

Aby naši zákazníci nemuseli trávit čas před odjezdem v dlouhých frontách, během cestovních špiček v pátek a v neděli bude otevřena ještě jedna vnitrostátní pokladna.

Razantním zlepšením prošlo i nádražní zázemí, které využívají i naši zaměstnanci. Nová je šatna a sociální zázemí pro zaměstnance. Zázemí pokladen je klimatizované a naši kolegové tak konečně pracují v prostředí, které odpovídá 21. století. Díky stavebním úpravám můžeme vylepšit i služby, které cestující stále více využívají. Cestujícím například nabízíme možnost vypůjčit si na své výlety kolo. Díky ČD Bike máme v Českých Budějovicích pro vášnivé cyklisty připraveno celkem osm trekových kol pro dospělé, jedno trekové kolo dětské, dvě elektrokola a dokonce i dvě koloběžky. Stejně tak budou mít lepší prostory pro svou práci kolegyně a kolegové, kteří zajišťují na palubách našich vlaků služby ČD Minibarů, a to hned v 16 spojích směrem na Plzeň a Brno.

Památkově chráněný objekt výpravní budovy v Českých Budějovicích ze začátku minulého století prošel největší přestavbou ve své historii. Práce probíhaly od roku 2020, stavbaři provedli obnovu střechy, fasády a interiérů. Vznikl multifunkční objekt s obchody, nabídkou služeb i moderními kancelářemi, potřebný bezbariérový přístup zajišťují výtahy.