Železniční uzel a depo Česká Třebová nabídne třetí zářijovou sobotu atraktivní program u příležitosti Regionálního dne železnice. V areálu depa si návštěvníci od 8 do 16 hodin prohlédnou výstavu historických i moderních vozidel a ve 14 hodin tu bude za účasti zástupců vedení Českých drah a Pardubického kraje pokřtěna zcela nová jednotka RegioFox. Fanoušci železniční historie se budou moci svézt parním vlakem do Lanškrouna a připravené budou také speciální jízdy po různých kolejích v uzlu a přes kontejnerové překladiště Metrans. Do depa se návštěvníci akce dostanou kyvadlovými vlaky od 5. nástupiště českotřebovského nádraží.

„Vozový park Českých drah aktuálně prochází masivní obnovou, která bude pro cestující v regionech znamenat skokové zvýšení cestovního komfortu. Ve výrobě jsou desítky nových vlaků v elektrické i motorové trakci. Pro Pardubický kraj jsme objednali celkem sedm zcela nových jednotek RegioFox, které budou jezdit zejména na trati z Pardubic přes Hlinsko v Čechách do Havlíčkova Brodu. První z těchto jednotek je už nyní ve zkušebním provozu a další budou postupně následovat,“ říká Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu, a dodává: „První RegioFox v barvách Pardubického kraje bude zároveň jedním z největších lákadel Regionálního dne železnice v České Třebové. Návštěvníci se ale tento den mohou těšit i na parní vlaky a prohlídky zázemí železničního provozu.“

Během Regionálního dne železnice v České Třebové si návštěvníci prohlédnou novou jednotku RegioFox v barvách Pardubického kraje. Zdroj: Archiv ČD.
RegioFox

„Regionální den železnice je již tradiční akcí v České Třebové a jsem velmi rád, že spolupráce s Českými drahami funguje nejen v rámci zajištění regionální železniční dopravní obslužnosti, ale také v rámci dalších doprovodných aktivit. Kromě této akce připravujeme společně na sobotu 7. října velké výročí 150 let od zahájení provozu Moravské pohraniční dráhy z Dolní Lipky přes Hanušovice až do Šumperka. Jsem tedy přesvědčený, že se fanoušci železniční nostalgie mají v našem kraji na co těšit,“ řekl hejtman Martin Netolický s tím, že informace ke zmíněnému výročí budou postupně zveřejňovány na webu vlaky.pardubickykraj.cz.

„Návštěvníci Regionálního dne železnice budou mít možnost svézt se parním vlakem. Ten pojede během dne dvakrát z České Třebové do Lanškrouna a zpět. Souprava bude sestavená z historických vozů s dřevěnými lavicemi, tzv. Rybáky, a v jeho čele pojede parní lokomotiva 423.009, nazývaná Velký bejček. Při dopolední jízdě z Lanškrouna a odpolední jízdě z České Třebové bude možné z vlaku vystoupit také přímo v českotřebovském depu,“ doplňuje k  programu Jakub Goliáš, ředitel Oblastního centra obchodu Střed Českých drah. Odjezdy z České Třebové budou v 9:20 a 14:10, z Lanškrouna zpět do České Třebové pak v 10:06 a 15:02. Jednosměrné jízdné v parním vlaku bude stát dospělé cestující 100 Kč, jízdenka pro děti od 6 do 15 let bude za 50 Kč a mladší pojedou vlakem zdarma.

V čele parních vlaků do Lanškrouna pojede parní lokomotiva Velký bejček. Zdroj: Archiv ČD.
Velký bejček

Návštěvníci se budou moci svézt také historickou patrovou soupravou Bpjo po různých kolejích v železničním uzlu Česká Třebová. Celkem budou připravené tři různé okružní trasy. V tomto vlaku bude platit jednotné jízdné 50 Kč za osobu starší 6 let.

K atrakcím regionálního dne železnice budou patřit také okružní jízdy přes areál Metrans. Odjezdy z 5. nástupiště českotřebovského nádraží budou v 8:40, 11:10 a 13:10, z depa pak v 8:45, 11:15 a 13:15. Jízda bude trvat asi 40 minut a bude končit opět na nádraží v České Třebové. Jízdné bude zdarma.

Během dne zajistí České dráhy také kyvadlové vlaky ze stanice Česká Třebová (z 5. nástupiště) do depa. Zde si budou návštěvníci moci od 8 do 16 hodin prohlédnout výstavu historických i moderních vozidel a ve 14 hodin tu bude slavnostně pokřtěn nový RegioFox v barvách Pardubického kraje. Zájemci se svezou na stanovišti strojvedoucího nebo vláčkem taženým lokomotivou ř. 701 Prasátko. Chybět nebudou ani stánky s občerstvením a upomínkovými předměty, dětský koutek nebo výstava železničních modelů.

Zajímavý doprovodný program zajistí také partneři akce. Správa železnic umožní zájemcům prohlídku ústředního stavědla 019 (přístup podchodem od firmy Korado) a nedaleko odtud také prostor „drážních hasičů“ v Semanínské ulici. Ve SŠ technické a dopravní v Habrmanově ulici pak budou mít zájemci od 8 do 14 hod. možnost navštívit dopravní sál a simulátor řízení lokomotivy.

Partnery Regionálního dne železnice v České Třebové jsou  Pardubický kraj, Správa železnic, ČD Cargo, města Česká Třebová, Lanškroun a Ústí nad Orlicí, CZ LOKO, Metrans, Kovoobrábění Jaroslav Vraštil, Společnost přátel železničního modelářství a železnice, Střední škola technická a dopravní Gustava Habrmana Česká Třebová a Společnost železniční při DKV Česká Třebová.

Proč se slaví Den železnice?

Den železnice se každoročně slaví v průběhu září jako vzpomínka na den 27. září 1825, kdy na svou první cestu vyjel vlak vynálezce parní lokomotivy George Stephensona. Tento vlak spojil britský Stockton a Darlington.

Oslavy dne železnice jsou během září plánované na řadě míst České republiky. Hlavní akci ČD společně s partnery připravují na 23. září v Bohumíně. Podrobnosti jsou na webu www.denzeleznice.cz.

Soubory ke stažení

  • Jízdní řád – RDŽ v České Třebové (369,85 KB)