Výroční zpráva Skupiny ČD v tištěné podobě je od letošního roku minulostí. České dráhy zveřejňují hospodaření za uplynulý rok tradičně na jaře, tentokrát to bylo 25. dubna. Loňský rok se přitom zapsal svým ziskem do historie Skupiny jako rekordní. A do historie se zapíše také tím, že výroční zpráva už nešla do tisku, tak jako tomu dosud bylo zvykem, ale je dostupná pouze online. Symbolem této novinky se stala píšťalka vytištěná na 3D tiskárně.

„Příroda si může pískat.“ Pod tímto heslem letos Skupina České dráhy přišla s novinkou, která se týká výroční zprávy. Poprvé v historii nebyla zpráva nebo její část vytištěna, ale kompletně je dostupná pouze online. „V době, kdy má prakticky každý přístup na internet je už zbytečné potisknout stovky stran papíru informacemi, které si můžete velmi jednoduše vyhledat a prohlédnout na našem webu. Toto řešení je šetrné k přírodě, která si tak může pomyslně pískat. A proto nám přišlo zajímavé umístit QR kód ke stažení zprávy symbolicky právě na píšťalku, která je zároveň neodmyslitelně spojena se železnicí a slyšet ji můžeme při každém odjezdu vlaku. Tato je zároveň vyrobená z ekologického materiálu a vytištěna na 3D tiskárně,“ říká Jakub Otava, ředitel odboru komunikace Českých drah.

Píšťalka je vyrobena z kukuřičného škrobu. Použité ekologické vlákno je typem plastu, který není vyrobený z ropy, ale z obnovitelných surovin, a jde tedy o biologicky odbouratelný materiál. Tisk Výroční zprávy Skupiny ČD byl už loni redukován, jak pokud jde o počet stran, tak o počet výtisků. Například zatímco výroční zpráva za rok 2021 měla téměř 200 stran, loni vydaná zpráva za rok 2022 jich měla necelých padesát a vše ostatní si mohl čtenář stáhnout z přiloženého flash disku nebo prostřednictvím QR kódu.

Výroční zpráva je dokument, který informuje o výsledcích hospodaření za uplynulý rok a dalších důležitých skutečnostech souvisejících s podnikáním Skupiny ČD. Obsahuje jak všechna ekonomická data, tak také celou řadu dalších zajímavých informací o každé firmě v rámci Skupiny. Její součástí jsou i desítky doprovodných fotografií.

Výroční zpráva Skupiny ČD za rok 2023 je k dispozici na těchto stránkách:

QR kód
Píšťalka ČD